blue-cloud

Блог

some-cloud some-cloud

Яка функція логопеда?

1/10/2018

Хто такий логопед та чим займається? Які результати ми отримаємо? ЧИ можна виправити мовлення дорослої людини? Відповідаємо на найпоширеніші запитання!

≺≺≺≺≺≺≺≺≺≺


Логопед – це фахівець, з допомогою якого реалізуються методики щодо усунення порушень мовлення. Логопед працює як з дітьми, так і з дорослими. Логопед обстежує стан мовлення, коригує звуковимову, формує навички мовлення у дітей, які не говорять, розвиває фонематичний слух, коригує складову структуру слова, працює над лексико-граматичною стороною мовлення, розширює і збагачує словниковий запас, розвиває зв’язне мовлення. Тобто всесторонньо розвиває мовлення дитини. Також вдосконалює дрібну моторику рук, розвиває та коригує читання і письмо.

Які найпоширеніші дефекти мови?

Найчастіше зустрічаються порушення звуковимови – дислалія. Дитина може не вимовляти як один, так і групу звуків. Виправити дислалію можна шляхом занять з логопедом з 4-4.5 років. Також останнім часом дуже поширеними є затримка розвитку мовлення, дизартрія, загальний недорозвиток мовлення, при якому страждають усі компоненти мовлення.

Як логопед допомагає боротись із цими дефектами?

Шляхом підбору спеціальних вправ (наприклад, для розвитку артикуляційної моторики, корекції звуковимови тощо), безпосередньо на логопедичному занятті, розвиває та коригує необхідні компоненти мовлення – лексику, граматику, звуковимову, зв’язне мовлення. Важливою та необхідною частиною логопедичної роботи є співпраця батьків і логопеда, їхній постійний контроль за мовленням дитини, дотримання рекомендацій фахівця, виконання з дитиною домашніх завдань. Це забезпечить швидший результат, оскільки дитина займається з логопедом лише певний визначений час, а батьки мають змогу контролювати і виправляти дитину вдома повсякденно.

Що робити, щоб дитина добре говорила з дитинства?

З самого малку треба говорити з дитиною чітко і правильно! Називати речі своїми іменами. Ні в якому разі не «сюсюкатись». Чуючи дорослу правильну мову, дитина наслідує, запам’ятовує. Необхідно звести до мінімуму перегляд мультфільмів, ігор на гаджетах. Побільше живого спілкування з дитиною! Розповідати про речі, що для чого потрібно, коментувати свої дії.
Грати з в ігри! Вивчати з дитиною тварин, птахів, показувати, як вони виглядають, які звуки видають (розмовляють). Таким чином дорослі мають можливість збагатити словник дитини. Варто вчити дитину слухати і чути навколишні звуки (шум води, вітру, шелест листя, гуркіт машини, спів птахів, цокання годинника тощо), пробувати їх відтворювати. Спочатку малюки використовують звуконаслідування: машина їде – «бі-бі», годинник іде – «тік-так». Пізніше дитина вчиться користуватись дієсловами: іде, їде, біжить, спить і т.п. Так формується фраза, речення: кіт спить, лялька сидить тощо.

Чи є негативний вплив на мову дітей від пестливих слів батьків?

Звісно, мовне середовище, в якому росте і розвивається дитина, має безпосередній вплив на неї. Дитина наслідує те, що чує від дорослого.

Чи є шанси виправити мову дорослої людини?

Так, звичайно. Мовлення виправляти ніколи не пізно! Питання в іншому. По-перше, в дорослому віці цей процес відбувається не так швидко, як у дитячому. По-друге, людина для себе повинна вирішити, чи дійсно хоче виправитись, чи готова до цього. Адже це непросте завдання: робота над собою, постійний самоконтроль, вироблення нової звички у мовленні.

Заїкання. Поради, щоб мінімізувати цей дефект.

Заїкання – це важке мовленнєве порушення, і щоб його мінімізувати, необхідний комплексний вплив спеціалістів (психолога, логопеда, при потребі – невропатолога) і батьків! Удома повинен панувати спокій, гармонія. З дитиною потрібно спілкуватись спокійно, без крику, не створювати стресових та уникати провокаційних ситуацій, які заставляють дитину хвилюватися. Для дітей із заїканням рекомендовані заняття із плавання, арттерапії, музикотерапії тощо. Слід підібрати те, що підійде саме їй, допоможе заспокоїтись, розслабитись та відчути себе впевнено.

Приклади відомих людей, які справляються з дефектами, і як їм це вдається.

Серед відомих та успішних людей – Брюс Вілліс. Страждаючи від заїкання у шкільному віці, він отримав прізвисько Бак-Бак. Але вирішив перетворити мовленнєву проблему на свою «фішку». Виступивши у виставі, перед публікою, на великий подив усіх, Брюс ні разу не заїкнувся. Щоправда , по закінченні вистави заїкання повернулося. Але Вілліс невпинно продовжував свої виступи на сцені. Важка праця над собою принесла свої плоди – Брюс Вілліс став яскравою зіркою театру і кіно.
Ще один актор – Ентоні Хопкінс, мав дислексію, а сором’язливості додавала ще й неможливість що-небудь сказати через заїкання. Хопкінс займався живописом, музикою, вивченням наук. У віці 15 років на юнака помітно вплинув Річард Бартон, який підтримав прагнення Ентоні до театру. В результаті Хопкінс став одним із найвидатніших акторів, отримавши Оскара в 1992 році за роль маніяка Ганнібала Лектора.

Які складнощі в роботі логопеда?

Логопед займається не лише з дітьми, але й проводить роботу з їхніми батьками: інформує, пояснює, дає рекомендації. Основні труднощі, які виникають у роботі логопеда, пов’язані із взаємодією з батьками. Не завжди батьки усвідомлюють, що саме вони можуть значно вплинути на швидкість і якісне подолання мовленнєвих порушень: систематичне відвідування занять, щоденне виконання з дитиною домашніх завдань дозволяє значно скоротити час проведення логопедичної корекційної роботи.
Батьки мають розуміти проблему дитини і не покладати повної відповідальності за її усунення на логопеда. Корекційна робота логопеда передбачає активну участь батьків, які повинні не лише знати і розуміти, яку роботу здійснює логопед, але і доповнювати його зусилля.
На жаль, важко усвідомлювати те, що є безвідповідальні батьки, які прагнуть швидкого результату, не прикладаючи до цього зусиль; вважають, що хтось інший повинен виконувати їхню роботу: виховувати дітей, розвивати, спілкуватися з ними та знайомити їх з нашим світом. Що стосується дітей, то до кожної дитини важливо знайти підхід, щоб вона з радістю йшла до логопеда на заняття, виконувала завдання. Необхідно стати для дитини не тільки хорошим вчителем, але й другом!

some-cloud some-cloud

ЯК НАС ЗНАЙТИ?

м. Львів, вул. Зелена, 109

м. Львів, вул. Княгині Ольги, 95

Завітайте до нашої студії на консультацію спеціалістів

+38 0 (67) 978 15 43

Телефонуйте нам у зручний час із будь-яких питань

balakunchyky@gmail.com

У вас є побажання чи пропозиції? Надішліть нам листа!