20 порад від нашого логопеда. Як краще спілкуватись з дитиною та чому не варто сюсюкатись з дитиною - читайте у цій статті
≺≺≺≺≺≺≺≺≺≺
Мова не виникає сама по собі, її необхідно вчити. І можливо це тільки в процесі спілкування. Навіть якщо ви мовчазні від природи, все одно говоріть з дитиною. Дитина легше розуміє звернену мову, якщо ви пояснюєте, що відбувається з нею і навколо неї. Тому супроводжуйте свої дії словами.
Озвучуйте будь-яку ситуацію, але тільки якщо ви бачите, що дитина чує і бачить вас. Не говоріть в порожнечу, дивіться в очі. Це особливо важливо, якщо ваша дитина надмірно активна, постійно рухається. Якщо ваш малюк ще тільки лепече або говорить мало слів, намагайтеся, щоб він бачив вашу артикуляцію.
Говоріть просто, чітко, виразно промовляючи кожне слово чи фразу. Діти дуже чутливі до інтонації, тому кожне слово, на яке падає логічний наголос, вимовляйте якомога виразніше.
Повторюйте багато разів одне і те ж слово, фразу (змінюючи порядок слів). Щоб дитина засвоїла нове слово, вживайте його не один раз і в різних контекстах.
Не вживайте занадто довгих фраз. Не перевантажуйте дитину, пред'являючи їй відразу велику кількість незнайомих слів.
Вимовляєте нове слово в емоційно сприятливій атмосфері. Психологи помітили: в таких умовах дитина навчається в десять разів краще.
Важливо, щоб дитина мала можливість бачити, торкатись, нюхати, тобто вивчати предмет різними способами. Якщо побачите, що дитина взяла предмет, відразу ж назвіть його кілька разів - чітко і виразно.
Завжди схвалюйте бажання дитини вступити з вами у контакт. Підтримуйте її прагнення спілкуватися!
Якщо лепет малюка одноманітний, намагайтеся збагатити його, пропонуючи ланцюжок слів з іншими приголосними і голосними (дя-дя-дя, ма-ма-ма, ка-ко-ку).
Мова розвивається на основі наслідування і самонаслідування. Коли дитина говорить сама або разом з вами, вимикайте гучну музику, телевізор і намагайтеся дати їй можливість чути себе і вас. Не сюсюкайте з дитиною, якщо ви не хочете потім переучувати її спілкуватися нормально.
Створюйте такі ситуації в грі, де дитині знадобиться звуконаслідування. Спонукаєте ви, а не ситуація.
Батьки намагаються вгадати бажання своєї дитини. У малюка не виникає необхідності вимовляти що-небудь. Є небезпека утримати дитину на стадії жестового спілкування.
Дитина володіє словом на двох рівнях: розуміє його - пасивний словник, говорить - активний. Якщо ви поповнюєте ресурс розуміння, це обов'язково призведе до збільшення лексичного активного словника.
Фіксуйте мовні досягнення дитини, записуйте, скільки слів вона розуміє, які вимовляє.
Спонукайте розрізняти близькі звуки, слова, що відрізняються 1 звуком (миска-мишка).
Використовуйте слова типу ««бух»«, ««ням-ням»«, ««гав-гав»«. Створіть основу для повноцінного мовлення.
Читайте короткі казки, вірші по кілька разів - діти краще сприймають тексти, які вони вже чули.
Розвивайте дрібну моторику - точні рухи пальців руки. Вона тісно пов'язана з розвитком мови.
Якщо дитина невірно вимовляє звуки, не смійтеся, не повторюйте неправильну вимову. Спонукайте дитину послухати правильну вимову і спробувати її повторити.
Пам'ятайте: тільки ви здатні допомогти дитині розвиватися гармонійно. Не забувайте активно радіти її успіхам, частіше хваліть свого малюка!
Завітайте до нашої студії на консультацію спеціалістів
Телефонуйте нам у зручний час із будь-яких питань
У вас є побажання чи пропозиції? Надішліть нам листа!